„Domki Nad Wdą” w Borsku

 • JEZIORO WDZYDZKIE

  JEZIORO WDZYDZKIE "KASZUBSKIE MORZE"

#

JEZIORO WDZYDZKIE (ok. 600 m. od "Domki nad Wdą") zwane "KASZUBSKIM MORZEM" oferuje KĄPIELISKA SRZEŻONE, WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU WODNEGO oraz SPORTY WODNE min.: żeglarstwo, wędkarstwo, windsurfing, paddle boarding, kajaki, łódki, rowerki wodne itp

# #

BRZEG JEZIORA WDZYDZKIEGO OD STRONY BORSKA

JEZIORO WDZYDZKIE (kaszub. Jezoro Wdzëcczé) - NAJWIĘKSZE JEZIORO KASZUB


JEZIORO WDZYDZKIE zwane "Kaszubskim Morzem", "Wielką Wodą" lub "Szerzawą" to największe jezioro Pojezierza Kaszubskiego o pow. 1455,6 ha i głębokości przekraczającej 70 m! Obejmuje ono 5 połączonych ze sobą jezior: J.Wdzydze, J.Radolne, J.Gołuń, J.Jelenie i J.Słupinko, z których cztery układają się w niezwykły kształt gigantycznego krzyża (stąd kolejna nazwa jeziora "Wdzydzki Krzyż"). Długość "Wdzydzkiego Krzyża" ze wschodu na zachód przekracza 9 km, natomiast z południa na północ 11 km.

Na jeziorze znajduje się 9 wysp: W.Ostrów Mały, W.Glonek, W.Ostrów Wielki, W.Sorka, W.Sidły, W.Mielnica, W.Ceronek, W.Przerośla, W.Trzepcyn, W.Ostrówek.

Jezioro Wdzydzkie ze względu na swoją okazałość i niezwykłe piękno zostało wraz z całą malowniczą okolicą objęte ochroną "WDZYDZKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO".


Na Jeziorze Wdzydzkim i pozostałych otwartych zbiornikach wodnych Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego obowiązuje zakaz używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego (Rozp. Nr 52/06 Woj. Pomorskiego z 2006 r.) *nie dotyczy jednostek uprzywilejowanych.


#

DROGA DO JEZIORA WDZYDZKIEGO Z OŚRODKA "DOMKI NAD WDĄ" (ok. 600 m.) - DEPTAK przy DRODZE


Od ośrodka do jeziora prowadzi deptak przy drodze (długość ok 500 m.). Następnie droga prowadzi koło Zajazdu "Pod Śluzą" i śluzy na rzece Wda. Idealna trasa dla rodzin z dziećmi, z wózkami czy na rowerach

#

DROGA DO JEZIORA WDZYDZKIEGO Z OŚRODKA "DOMKI NAD WDĄ" (ok. 600 m.) - DROGA przez LAS

Od ośrodka do jeziora prowadzi droga przez las (długość ok 500 m.). Następnie droga prowadzi koło Zajazdu "Pod Śluzą" i śluzy na rzece Wda. Trasa leśna dla osób bez wózków.

#

KĄPIELISKO I WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU WODNEGO "Czarnowodzianka" W BORSKU

przykładowy cennik - więcej informacji w wypożyczalni "Czarnowodzianka"

 • łódki wiosłowe 10zł/h,
 • kajaki 10zł/h,
 • rowerki wodne 15zł/h,
 • łodzie żaglowe (omega 20zł/h),
 • możliwość nauki windsurfingu pod okiem specjalisty,
 • rowery górskie.
#

KĄPIELISKO I WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU WODNEGO "Largo" W BORSKU

przykładowy cennik - więcej informacji w wypożyczalni "Largo"

 • łódki wiosłowe 10zł/h (40zł/dzień),
 • kajaki 10zł/h (40zł/dzień),
 • rowerki wodne 15zł/h (VW Garbus 25zł/h),
 • łodzie żaglowe: omega 25zł/h (100zł/dzień) tango 50zł/h (250zł/dzień),
 • rowery górskie 7zł/h (40zł/dzień).
#

"TROĆ WDZYDZKA" ENDEMICZNA RYBA

#

WĘDKOWANIE W JEZIORZE WDZYDZKIM I RZECE WDA


Wędkowanie w Jeziorze Wdzydzkim i pozostałych otwartych zbiornikach wodnych Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego (*również część rzeki Wda) możliwe jest jedynie po wykupieniu zezwolenia wędkarskiego (*zezwolenia do wykupienia na miejscu w Borsku - informacja w Recepcji).

kliknij tu: CENNIK ORAZ REGULAMIN POŁOWU RYB W JEZIORZE WDZYDZKIM

JEZIORO WDZYDZKIE: Symbolem tutejszego Parku jest "Troć Jeziorna" zwana "Trocią Wdzydzką"[endemiczna ryba która w warunkach naturalnych występuje jedynie w J.Wdzydzkim (uwaga: wymiar ochronny 50 cm)].

RZEKA WDA: W nomenklaturze Polskiego Zwiazku Wędkarskiego klasyfikowana jest jako rzeka górska pstrągowo-lipieniowa. Wda jest prawdziwym rajem dla amatorów wędkarstwa muchowego.

"Domki nad Wdą" w Borsku

Telefon: (+48) 607 712 512

LOKALIZACJA OŚRODKA